ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


XIII
Ogólnopolskie
Biennale
Wyróżnionych
Prac
Dyplomowych
„DYPLOM 2017”.

Przegląd
wyróżnionych
prac
szkół
artystycznych.


XIII Ogólnopolskie Biennale Wyróżnionych Prac Dyplomowych „DYPLOM 2017”.
Przegląd wyróżnionych prac szkół artystycznych.

Organizatorzy: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje ogólne: Wystawa prac dyplomowych odbyła się w dniach od 3 do 21 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego reprezentowało osiem prac dyplomowych:

Autor pracy - Anita Pikala
Promotor - mgr Alia Ustek
Tytuł dyplomu - „Projekt elementu scenograficznego inspirowanego głębinami morskimi”
Specjalność - techniki scenograficzne
Specjalizacja - modelatorstwo i dekoratorstwo

Autor pracy - Justyna Tomicz
Promotor - mgr Alia Ustek
Tytuł dyplomu - „Tkaniny użytkowe z zastosowaniem grafiki i haftu jako elementy wykorzystywane we wnętrzu”
Specjalność - formy użytkowe – wzornictwo
Specjalizacja - projektowanie wyrobów artystycznych

Autor pracy - Michał Pyszka
Promotor - mgr Alia Ustek
Tytuł dyplomu - „Witraż jako element scenograficzny inspirowany motywem kręgów piekła Dantego”
Specjalność - techniki scenograficzne
Specjalizacja - modelatorstwo i dekoratorstwo

Autor pracy - Martyna Szymańska
Promotor - mgr Żaneta Widera-Kondraciuk
Tytuł dyplomu - „Zgeometryzowane formy świetlne inspirowane nowoczesnym designem”
Specjalność - formy użytkowe – wzornictwo
Specjalizacja - projektowanie wyrobów artystycznych

Autor pracy - Nikoletta Pawlak
Promotor - mgr Żaneta Widera-Kondraciuk
Tytuł dyplomu - „Lampy miedziane z rytmicznie powtarzających się kształtów”
Specjalność - formy użytkowe – wzornictwo
Specjalizacja - projektowanie wyrobów artystycznych

Autor pracy - Mateusz Kwiatkowski
Promotor - mgr Jacek Vogel
Tytuł dyplomu - „Grafika artystyczna jako forma wypowiedzi, egzystująca w obszarze zamkniętym i otwartym”
Specjalność - techniki graficzne
Specjalizacja - projektowanie graficzne

Autor pracy - Michał Walczak
Promotor - mgr Jacek Vogel
Tytuł dyplomu - „Reklama nowego designu opakowań na soki”
Specjalność - techniki graficzne
Specjalizacja - projektowanie graficzne

Autor pracy - Marta Jałowiecka
Promotor - mgr Jacek Vogel
Tytuł dyplomu - „Kampania reklamowa tournée zespołu Pink Floyd – Animals”
Specjalność - techniki graficzne
Specjalizacja - projektowanie graficzne

Aranżacja wystawy została wykonana przez artystę plastyka, promotora dwóch prac dyplomowych prezentowanych w Częstochowie – mgr Żanetę Widerę-Kondraciuk.


W dniach 20 i 21 czerwca 2017 roku w Częstochowie odbyło się seminarium
w ramach Ogólnopolskiego Punktu Konsultacyjnego dla Szkół Plastycznych.

20 czerwca 2017 roku zorganizowano wernisaż wyróżnionych prac, który został połączony z pierwszym dniem seminarium nauczycielskiego w ramach Ogólnopolskiego Punktu Konsultacyjnego dla Szkół Plastycznych z udziałem przedstawiciela CEA i profesorów Akademii Sztuk Pięknych. Seminarium dotyczyło aktualnych tematów związanych z kształceniem w tzw. zawodach kreatywnych.

W trakcie wernisażu rozdano podziękowania dla szkół za uczestnictwo w Biennale oraz wyróżnienia dla autorów najlepszych prac dyplomowych. Dyplomy z Bielska-Białej, Cieszyna, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Opola, Jeleniej Góry, Katowic, Łodzi, Tarnowskich Gór, Tomaszowa Mazowieckiego, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia, Zabrza i Zduńskiej Woli można było obejrzeć w siedzibie Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Były one wykonane z papieru, drewna, tkaniny, metalu i szkła. Znalazły się wśród nich – m.in. rzeźby, plakaty, książki, biżuteria, zabawki, torby z nadrukami, kalendarze, formy ceramiczne oraz systemy identyfikacji wizualnej. Prace dyplomowe oceniali profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, Łodzi i Katowic.

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi reprezentowali – dyrektor Anna Perlińska, wicedyrektor ds. artystycznych Paweł Nowakowski oraz nauczyciele – Żaneta Widera-Kondraciuk, Joanna Proszak, Joanna Kierzkowska-Kłys oraz Agnieszka Sowińska. Dyplomy naszej szkoły przykuwały odwagę odbiorców – ich poziom został wysoko oceniony przez członków jury. Wprawdzie żaden z uczniów nie otrzymał wyróżnienia, mimo to należą się im gratulacje za oryginalne rozwiązania plastyczne, wyobraźnię oraz poszukiwanie nowatorskiej formy względem wybranego tematu pracy. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i starań samych promotorów, którzy wspierali młodzież – od momentu zatwierdzenia tematu pracy dyplomowej, aż po etap projektowy i realizacyjny.

Danuta Podgórska, naczelnik III wydziału nadzoru pedagogicznego Centrum Edukacji Artystycznej przypomniała, że 26 lat temu powstał pomysł Biennale. Nie służył on tylko idei, ale również konfrontacji, która sprzyja rozwojowi twórców. Pomysł ten pięknie ewoluuje. Kolejne edycje Biennale pokazują, że poziom szkół plastycznych jest wysoki.

Swoje wrażenia przedstawił jeden z jurorów – prof. Andrzej Szadkowski z ASP im. Wł. Strzemińskiego z Łodzi. Zauważył on, że niektóre specjalności zanikają, bo maleje liczba prac np. w metalu – metaloplastyki czy odlewów. Zaznaczył również, że poziom w tym roku był bardzo wysoki i wszystkie przyznane wyróżnienia jurorzy potraktowali jednakowo – jako równorzędne.

„Zgadzam się ze słowami prof. Andrzeja Szadkowskiego. Uważam, że poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki i w związku z tym trzeba docenić wszystkie dyplomy zaprezentowane w Częstochowie. Myślę nawet, że te realizowane w nowym roku szkolnym 2017/2018 oraz w następnym 2018/2019 będą równie dobre. Dziękuję absolwentom i promotorom za trud i ambicje, które włożyli w przygotowanie dyplomów. Podobno – „Nie uczyni niczego sam geniusz – nienagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne”. Myślę, że warto o tym pamiętać, stawiając sobie coraz to nowe wyzwania i cele.

Zapraszamy do galerii: ...więcej,

Paweł Nowakowski