ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


„Odzyska
ziemię
dziadów
wnuk…”"


„Odzyska ziemię dziadów wnuk…”


W tym roku obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości z okazji narodowego święta odbywały się w całym kraju, również w naszej szkole celebrowaliśmy 11 Listopada. Relacja z tego wydarzenia pojawiła się w łódzkiej telewizji.

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy IA LP oraz przedstawiciele poszczególnych klas przygotowali przedstawienie. Nad jego realizacją czuwali nauczyciele – p. Katarzyna Skotnicka, p. Maciej Samolej, p. Halina Chrapowicka-Ołubek oraz p. Izabela Wolińska. Występom towarzyszył chór, który zaśpiewał kilka znanych patriotycznych utworów. Zabrzmiała „Rota”, „My, pierwsza brygada” i „Piechota”.

Uczniowie w trakcie przedstawienia wcielili się w role bohaterów narodowych – m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Emilię Plater czy Danutę Siedzikównę (Inkę). Przypomnieli o ich zasługach, rzeczach, które te wybitne postacie zrobiły dla Polski. Każda z tych osób zaangażowała się bowiem w bój o wolność, wykazując się ofiarnością, odwagą, hartem ducha i wolą walki.

Polacy dołożyli wszelkich starań, by ojczyzna po 123 latach zniewolenia zaistniała na mapie Europy. Wśród bohaterów znalazło się wielu nieznanych z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy polegli na polu bitwy. To o nich Krzysztof Kamil Baczyński pisał w wierszu pt. „Pokolenie”:
„(…) I tak staniemy na wozach, czołgach,
na samolotach, na rumowisku,
gdzie po nas wąż się ciszy przeczołga,
gdzie zimny potop omyje nas,
nie wiedząc: stoi czy płynie czas.
Jak obce miasta z głębin kopane,
popielejące ludzkie pokłady
na wznak leżące, stojące wzwyż,
nie wiedząc, czy my karty iliady
rzeźbione ogniem w błyszczącym złocie,
czy nam postawią, z litości chociaż,
nad grobem krzyż.”

W czasie II wojny światowej znowu bowiem musieliśmy mierzyć się z okupantem, broniąc niedawno odzyskanej niepodległości. Tym bardziej zatem powinniśmy cenić wolność, wiedząc, jak bardzo jest krucha, a także pamiętać o tych, którzy dla niej stracili zdrowie lub życie.

Uzupełnieniem uroczystości był film nagrany i zmontowany przez uczniów, który dotyczył patriotyzmu. Młodzież mówiła o tym, czym dla niej jest miłość do ojczyzny. A to pytanie, na które każdy z nas sam powinien odpowiedzieć…


Karolina Woszczyk

Zapraszamy do galerii: ...więcej,

Łódzkie Wiadomości Dnia - relacja