ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


WERNISAŻ
WYSTAWY
WYRÓŻNIONYCH
PRAC
DYPLOMOWYCH
ABSOLWENTÓW
ZPSP


WERNISAŻ WYSTAWY
WYRÓŻNIONYCH PRAC DYPLOMOWYCH ABSOLWENTÓW
ZESPOŁU PAŃSTWOWYCH SZKÓŁ PLASTYCZNYCH IM. T. MAKOWSKIEGO W ŁODZI

24 kwietnia był dla tegorocznych maturzystów niezwykle ważny. Tego dnia odbyło się otwarcie wystawy w Galerii HOL Centrum Nauki i Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Na wernisażu zaprezentowano najlepsze prace dyplomowe.

Przedstawiono 39 realizacji (wybranych spośród 54) w ramach następujących specjalności i specjalizacji:

specjalność: fotografia i film, specjalizacja: realizacje intermedialne,
promotor: mgr Jakub Napieraj

specjalność: techniki scenograficzne, specjalizacja: modelatorstwo i dekoratorstwo,
promotor: mgr Wiesław Budziejewski

specjalność: techniki graficzne, specjalizacja: projektowanie graficzne,
promotor: mgr Halina Chrapowicka-Ołubek

specjalność: formy użytkowe – wzornictwo, specjalizacja: projektowanie ubioru,
promotor: mgr Liliana Gałązka

specjalność: techniki graficzne, specjalizacja: projektowanie graficzne,
promotor: mgr Wiesław Budziejewski

specjalność: formy użytkowe – wzornictwo, specjalizacja: projektowanie wyrobów artystycznych,
promotor: mgr Jacek Vogel

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego, która jako gospodarz serdecznie powitała gości – Dyrekcję, nauczycieli-promotorów i absolwentów „Łódzkiego Plastyka”, a także rodziców i przybyłych gości. Następnie głos zabrali – Katarzyna Paliwoda, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, Paweł Nowakowski, wicedyrektor ds. artystycznych, Piotr Izydorczyk, komisarz wystawy oraz Jakub Kazimierczak, przedstawiciel tegorocznych absolwentów. Uczeń, w imieniu swoim, kolegów i koleżanek, podziękował nauczycielom-promotorom za pomoc i wsparcie podczas przygotowywania prac dyplomowych. Następnie, po oficjalnym otwarciu wernisażu, miała miejsce część „prezentacyjna”. Autorzy dyplomów – młodzi artyści – przedstawiali swoje prace, omawiając poszczególne etapy ich realizacji.

Pomysłodawcą aranżacji wystawy w Galerii HOL był Piotr Izydorczyk, który zadbał o to, by wszystkie jej elementy doskonale wpisały się w przestrzeń Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dzięki przemyślanej ekspozycji prace nabrały wyrazistego charakteru. Zwiedzający, w tym sama prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, zachwycali się wysokim poziomem artystycznym tegorocznych dyplomów. Ujmowała kreatywność i staranność wykonania prac, a także ogromna inwencja młodych twórców, którą można było dostrzec we wszystkich realizacjach.

Należy dodać, że dla dwóch specjalizacji, tj. realizacji intermedialnych oraz projektowania ubioru, był to debiut” – bardzo zresztą udany. Uczniowie doskonale poradzili sobie z zadaniami i w dobrym „stylu” zamknęli czteroletni cykl kształcenia Liceum Plastycznego. W przypadku Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych to sześć lat edukacji, jakże jednak „owocnej” i satysfakcjonującej. Takie wnioski można było wysnuć, rozmawiając chociażby ze studentami ASP w Łodzi, którzy bardzo pozytywnie wypowiadali się o dokonaniach młodszych kolegów i koleżanek, doceniając „klasę” wystawionych prac dyplomowych.


Karolina Woszczyk
Paweł NowakowskiZapraszamy do galerii: ...więcej