ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Jasełka


Jasełka


Jak co roku już w listopadzie pojawiają się na witrynach sklepowych mikołaje, bombki, choinki, śnieg. Przeceny przedświąteczne, szał prezentów, przygotowania do tego jedynego wieczoru w życiu. Ale czy w tym szaleństwie przedświątecznym nie zapominamy o istocie? A co by było, gdyby dziś, w 2017, do naszej Manufaktury zawitała Święta rodzina? Ona młoda, piękna, w ciąży, on trochę starszy, poważny, może przerażony rolą, jaka na niego przypadła?

Taki był zamysł tegorocznych jasełek, które wspólnie z uczniami z klas II, III OSSP oraz IA LP przygotali nauczyciele: P. Piaseczna, M. Urbaniak, M. Szymczyk oraz M. Samolej. Przedstawienie odbyło się w piątek 22.12.2017 r. Dekoracja łączyła tradycję z współczesnością, toteż obok szopki nie mogło zabraknąć przedświątecznych promocji. Ale podobnie jak 2000 lat temu, Święta Rodzina nie znalazła miejsca gospodzie tylko w szopce, stojącej obok wielkiej galerii handlowej. Królami okazali się politycy, którzy zamiast iść do Bożej Dzieciny, zajmowali się agitacją polityczną i forsowaniem swoich poglądów. Na szczęście był to wieczór wigilijny, więc zwierzęta - tych w szopce zabraknąć nie mogło - przemówiły ludzkim głosem, zwłaszcza osioł, którego skuteczne reprymendy wobec rzeczonych polityków - królów, szybko tych ostatnich przywiodły do opamiętania. Zabrakło pasterzy - cóż w XXI wieku ten fach zanika. Byli za to bezdomni. Ludzie bez pracy - zwolnieni podczas zwolnień grupowych, ludzie bez pieniędzy, bez celu w życiu. Dzięki postawie Maryi, poczuli się znowu ważni - poczuli się po prostu ludźmi, a nie bezdomnymi...

Jasełka zakończyły się wspólnym odśpiewaniem kolędy "Cicha noc", którą zaintonował nauczyciel WOS Maciej Samolej, akompaniując przy tym na gitarze. Ku jego zdumieniu, nikt ze zgromadzonych na sali, nie chciał bynajmniej kończyć śpiewania po pierwszej zwrotce! Ta jedyna w swoim rodzaju pieśń poniosła i wzruszyła nie tylko radę pedagogiczną, ale też i uczniów. I może właśnie to jest ta słynna magia Świąt Bożego Narodzenia?


Maciej Samolej

Zapraszamy do galerii: ...więcej,