ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Wielkie
„kocenie”
w
Łódzkim
Plastyku,
czyli
krótka
historia
o
tym,
że
piątek
wcale
nie
musi
być
pechowy…


Wielkie „kocenie” w Łódzkim Plastyku,
czyli krótka historia o tym, że piątek wcale nie musi być pechowy…

13. października w piątek klasy pierwsze miały swój ważny dzień. Odbyło się bowiem ich uroczyste ślubowanie. W towarzystwie społeczności szkolnej – Dyrekcji, nauczycieli, kolegów i koleżanek – oficjalnie przyrzekały, że będą godnie reprezentować Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, doskonaląc się moralnie, intelektualnie i artystycznie. Przysięga miała miejsce w „obecności” sztandaru, symbolu Łódzkiego Plastyka, co dodatkowo podkreślało jej wagę.

Kolejnym elementem ceremonii była tzw. rytualna inicjacja. Otrzęsiny spełniły bardzo ważną rolę integrującą. Dzięki nim klasy – IA LP oraz IB LP – mogły poczuć się pełnoprawnymi członkami wspólnoty uczniowskiej. A trzeba przyznać, że tegoroczne „kocenie” wzbudziło wiele emocji. Pierwszoklasiści zostali poddani różnym próbom, np. musieli zjeść rybki (żelki) wymoczone w tranie, zamiauczeć jak kot, a także pocałować kukłę, która przedstawiała jego wizerunek. Uwieńczeniem zabawy był quiz. Uczniowie odpowiadali na pytania związane ze szkołą. Zwycięska drużyna, w ramach nagrody, wybrała pizzę z p. Katarzyną Paliwodą. Zjedzenie tego włoskiego specjału w towarzystwie p. Dyrektor okazało się atrakcyjniejsze niż tydzień bez kartkówek i odpytywania na lekcji.

„Kocenie” przeprowadziły klasy – IIA LP i IIB LP, a za organizację całej uroczystości odpowiadał Samorząd Szkolny, będący pod opieką p. Konrada Wlazło. Warto bowiem dodać, że 13. października nie tylko witaliśmy młodych adeptów szkoły, ale i świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej (w tym roku przypadał w sobotę).

W trakcie akademii głoś zabrała p. Katarzyna Paliwoda. Pani Dyrektor przypomniała, jak ważna i odpowiedzialna jest praca nauczyciela. Sama przywołała tych, którzy zapisali się w jej pamięci jako ludzie wyjątkowi, mający wpływ na jej życie. Zwróciła się do uczniów z prośbą, by pamiętali, że nauczyciel to nie tyle „funkcjonariusz publiczny”, ile przede wszystkim człowiek. Ma on zalety i wady, chwile słabości, lecz stara się jak najlepiej wywiązywać ze swoich obowiązków.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Rada Rodziców obdarowała pracowników oświaty prezentem – koszem jabłek, owocami, które niezaprzeczalnie kojarzą się ze „złotą polską jesienią”. Tymczasem Maria Jakubowska, przewodnicząca Samorządu Szkolnego, w imieniu uczniów złożyła nauczycielom serdeczne życzenia. W trakcie przemowy nawiązała do Lakonii, krainy w starożytnej Grecji, której stolicą była Sparta. To właśnie stamtąd wywodzi się obrzęd „kocenia”, który, jak widać, nie musi być traumatycznym przeżyciem, lecz całkiem sympatyczną i wesołą zabawą.

Karolina Woszczyk

Zapraszamy do galerii: ...więcej,