ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


SEANS
FILMOWY


Seans filmowy
Dnia 17.10.2018 klasa III OSSP z opiekunami, panią M. Modrzejewską i p. I. Wolińską wybrała się do kina. Czas był bardzo dobrze zagospodarowany. O godzinie 9.05 wyruszyliśmy do Manufaktury. Seans zaczął się o godzinie 10.00, więc zaraz po przyjściu weszliśmy do sali kinowej.

Odnosząc się do samego filmu - niesamowity! Bardzo ważnym aspektem było wstawienie autentycznych filmów i zdjęć historycznych. Zwłaszcza na początku dobrze zostało wyjaśnione, co się stało i jak doszło do bitwy o Anglię. Film wyreżyserował Denis Delić. Produkcja miała podbić serca Polaków i uświadomić ich o wyczynach polskich pilotów w bitwę o Anglię - uważam, że cel ten został osiągnięty.

Obsada filmu była bardzo dobrze dobrana. Aktorzy wiernie odgrywali role historycznych osób. Najpopularniejsi aktorzy występujący w filmie to Piotr Adamczyk i Maciej Zakościelny. Dobrze też były odwzorowane charaktery narodowości, czyli na przykład aktorzy, którzy grali Niemców rzeczywiście mieli ten agresywny charakter, Anglicy zaś spokój, opanowanie emocji.

Graficznie oraz dźwiękowo film został wykonany rewelacyjnie, efekty mu towarzyszące oddziaływały na ludzi siedzących na sali kinowej. Zadbano także o stronę patriotyczną - niejedna osoba mogła się wzruszyć bądź poczuć współczucie do osób walczących za kraj.

Inni potraktowali zapewne tę stronę filmu jako ciekawostkę historyczną, to zależy od gustów. Sam film odwoływał się do książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303". Wszedł do kina pod koniec sierpnia, kiedy to w połowie sierpnia ukazał się inny film o tej samej tematyce. Jeden film miał to, czego nie miał inny i na odwrót.

Ja osobiście uważam, że film "Dywizjon 303. Historia prawdziwa" był świetnie zrealizowany. Dla mnie ważne jest odpowiednie oddanie sytuacji wojennych. Dlatego przywołam jeden fragment filmu, który wywarł na mnie szczególne wrażenie: niemieckie samoloty prowadzące natarcie, między innymi bombardowanie, zauważyły budynek oznaczony czerwonym krzyżem. Dowództwo niemieckie kazało zbombardować ten obiekt. Nadleciała fala bomb, niszcząc całą elewację budynku.

Możemy domyślić się, co stało się z ludźmi. Ukazywało to brak jakichkolwiek wartości człowieka w narodzie niemieckim za czasu hitlerowskiego dyktatorstwa. Wszyscy widzowie byli zszokowani, jak można tak postąpić, ale niestety to jest wojna. Dlatego film jest bardzo ważny dla Polaków. Polecam!

Po zakończonym seansie wszyscy zebraliśmy się przed kinem i wkrótce wyszliśmy z Manufaktury. W szkole kontynuowaliśmy naukę, żyjąc wciąż wspaniałymi wspomnieniami z dzisiejszego dnia.

Był to niewątpliwie dzień spełniony!


Kamil Kunowski III OSSP