ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Dzień
Edukacji
Narodowej.

Ślubowanie
klas
pierwszych.


Dzień Nauczyciela


„Nauczyciel ma wpływ na wieczność.
Nie jest bowiem w stanie określić,
gdzie kończy się jego oddziaływanie”
– Henry Brooks AdamsW tym roku Dzień Edukacji Narodowej przypadł w niedzielę, z tego powodu uroczysta gala odbyła się później niż zwykle. Uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się w czwartek – 18 października, by wspólnie świętować ten szczególny moment. Z jednej strony przypomnieliśmy historyczne wydarzenie – utworzenie pierwszego „ministerstwa edukacji” (KEN powstał w 1773 roku), z drugiej zaś celebrowaliśmy Dzień Nauczyciela i przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności uczniowskiej.

Klasy IIA LP oraz IIB LP – pod opieką p. Katarzyny Skotnickiej i p. Jolanty Mastalerz – przygotowały zabawę dla młodszych kolegów. Uczniowie musieli namalować wskazanych nauczycieli, rozpoznać smak wybranych produktów, a także odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze szkołą. Wszyscy poradzili sobie doskonale z zadaniami. Konkurs umilał występ jednej z uczennic. Olga Stolarek (kl. IIIB LP) zagrała na gitarze i zaśpiewała autorskie piosenki. Wykonanie muzyczne spotkało się z zachwytem obecnych – wszyscy byli pod wrażeniem zdolności wokalnych uczennicy.

Oczywiście, oprócz części „zabawowej” odbyła się ta oficjalna, kluczowa. Uczniowie klasy IA, IB oraz IC Liceum Plastycznego złożyli ślubowanie. Akt włączenia do wspólnoty szkolnej miał wymiar symboliczny. Przyrzeczenie składane przez pierwszoklasistów tworzy bowiem poczucie solidarności, pozwala uczniom utożsamić się ze społecznością Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi.

Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkowy także dla nauczycieli. Są przecież osoby, które 14 października nazywają ich świętem. Rzeczywiście. Bez nich nie byłoby szkoły. To dla grona pedagogicznego jedna z mam przygotowała tort będący wyrazem wdzięczności i szacunku. Do życzeń przyłączyli się również uczniowie i Dyrekcja, która niektórych nauczycieli wyróżniła w szczególny sposób. Otóż, część z nich otrzymała medale za długoletnią służbę oraz nagrody ministerialne. Wręczała je p. Ewelina Wilburg-Marzec, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej, która przyjechała do nas aż z Katowic. W swoim krótkim przemówieniu podkreśliła, jak ważną rolę pełni nauczyciel.

Zofia Kucówna, aktorka i pisarka, stwierdziła niegdyś, że „zawód pedagoga jest jednym z najbardziej niewdzięcznych zawodów na świecie. Uczysz wbrew temu, którego uczysz. I jeśli w tym zawodzie jest coś z powołania, to to, że uczysz pomimo wszystko wytrwale, wiedząc, że zostaniesz doceniona przez ucznia dopiero w przyszłości”. Niewątpliwie miała rację. Praca w szkole to niezwykle odpowiedzialne i wymagające zajęcie, a mimo to nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem i szacunkiem.

Tym bardziej cieszy nas fakt, że są uczniowie, którzy działania pedagogów doceniają „tu i teraz”. Przykładem będzie grupa osób, która podziękowała Dyrekcji za to, że mogła uczestniczyć w plenerze w Walewicach. Wyjazd był nagrodą dla tych, którzy wykazali się wybitnymi wynikami w nauce oraz osiągnięciami artystycznymi. Rada Rodziców również doceniła starania i zaangażowanie nauczycieli.

Kolejnym miłym akcentem uroczystości okazały się nagrody, które p. Katarzyna Paliwoda, dyrektor ZPSP oraz p. Paweł Nowakowski, wicedyrektor ds. artystycznych – wręczyli uczniom. Otrzymały je osoby, które w trakcie wakacji nie próżnowały, lecz malowały lub rysowały, rozwijając swoje umiejętności. Dodatkowo jeden z pierwszoklasistów zdobył tablet graficzny. Jakże przyjemnie oglądało się radość ucznia i szok, który malował się na jego twarzy. Oby więcej takich momentów! Życzmy sobie, aby było wiele okazji do uśmiechu, bo podobno „ani ambicja, ani podróże, ani bogactwo – (to) uśmiech jest niezbędny do życia” (M. Kuncewiczowa).Zapraszamy do galerii - ...więcej


Karolina Woszczyk