ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Kreuj
siebie
i
nowe
pomysły!


Kreuj siebie i nowe pomysły!22 listopada br. odbyła się konferencja, której celem było skłonienie do refleksji nad znaczeniem innowacji w codziennej pracy nauczyciela, a także wskazanie niekonwencjonalnych rozwiązań dydaktycznych, które pomagają zaciekawić, rozbudzić kreatywność i twórcze myślenie uczniów szkół artystycznych. W myśl hasła – „Kreuj siebie i nowe pomysły!” – chodziło o wskazanie sposobu, w jaki można prowadzić zajęcia, by stały się inspirujące i interesujące.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Edukacji Artystycznej, Alliance Française w Łodzi oraz Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego. W czasie konferencji pojawili się goście, którzy poprowadzili warsztaty dla jej uczestników. Zostały one podzielone na cztery bloki tematyczne.

I tak zajęcia dla humanistów prowadzili – Anna Kozińska, trener NLP oraz prof. dr hab. Mieczysław Gajos (Uniwersytet Łódzki), dla osób zainteresowanych przedsiębiorczością i przedmiotami ścisłymi – Elżbieta Hibner (Akademia Sztuk Pięknych). Tymczasem Tomasz Tomaszewski (grafik i ilustrator), Piotr Kasiński (autor komiksów), dr Tomasz Sobczak (Politechnika Łódzka) oraz prof. dr hab. Krzysztof Rynkiewicz (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera) – wprowadzali nauczycieli przedmiotów artystycznych w tajniki mediów i komiksu.

Warsztaty zostały poprzedzone wykładami, które odbyły się w Alliance Française. Prelegenci starali się odpowiedzieć na różne pytania – „Innowacyjnie, czyli jak?”; „Czy można nauczyć się kreatywności?”; „Jak pokierować swoją karierą zaraz po skończeniu szkoły artystycznej?”; „W jaki sposób realizować model lekcji odwróconej?” – które mogły nurtować nauczycieli. W konferencji, oprócz dydaktyków, wzięła udział dr Ewelina Wilburg-Marzec (Centrum Edukacji Artystycznej), Roselyne Marty (Instytut Francuski), Katarzyna Paliwoda (ZPSP im. T. Makowskiego) oraz Lucas Dymny (Alliance Française).

Podsumowaniem wykładów i warsztatów było zaprezentowanie krótkich filmików z lekcji, które autorzy uznali za atrakcyjne z punktu widzenia ucznia oraz omówienie innowacji, które nauczyciele starali się realizować na zajęciach. Paweł Nowakowski, wicedyrektor ds. artystycznych w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego, przedstawił ponadto spektakl z cyklu „Światło-dźwięk”. Od lat bowiem prowadzi Studio 03 (Łódzką Scenę Plastyczną), którą również można uznać za jedną z innowacji.

Konferencja „Kreuj siebie i nowe pomysły!” zakończyła się sukcesem. Wzięli w niej udział nie tylko nauczyciele „Łódzkiego Plastyka”, ale także goście z innych szkół i instytucji oświatowych. To dobra prognoza na przyszłość. Możemy się bowiem spodziewać, że inicjatywa będzie powtarzana, zwłaszcza że „kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji” (Ken Robinson), zatem warto ją rozwijać.

Karolina Woszczyk