ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


MUZEUM
W
LICEUM


MUZEUM W LICEUMW „Łódzkim Plastyku” młodzież obcuje ze sztuką na co dzień – zarówno teoretycznie (historia sztuki, język polski), jak i praktycznie (rysunek, malarstwo, rzeźba). Jednak parafrazując ostatnie słowa Johanna Wolfganga Goethego – „więcej światła!”, my powiedzielibyśmy – „więcej sztuki!”. Bo nigdy dość piękna… Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła Fundacja „Niezła Sztuka” wraz ze swoją akcją „Muzeum w Liceum”.

A na czym polegał projekt? W pierwszym etapie powstało dziesięć biografii nagranych w pierwszej osobie. Głosu „użyczyli” m.in. Joanna Trzepiecińska (jako Anna Bilińska), Bartłomiej Topa (jako Tadeusz Makowski) oraz Maciej Stuhr (jako Stanisław Ignacy Witkiewicz). Materiały powstały na podstawie wspomnień – zapisków, listów i pamiętników samych twórców. W drugim etapie przygotowano ekspozycję składającą się z wysokiej jakości wydruków obrazów słynnych artystów (Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Władysława Podkowińskiego oraz wspomnianych – Tadeusza Makowskiego, Anny Bilińskiej i Witkacego). Za pomocą smartfona można zeskanować z reprodukcji kod QR i zapoznać się z życiorysem twórców, a także odsłuchać biografii w trybie online.

Wydruki znanych dzieł sztuki trafiły więc do Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. 4 listopada br. odbył się finał projektu „Muzeum w Liceum”. Uczestniczyła w nim społeczność „Łódzkiego Plastyka” – Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie. Gościliśmy także przedstawicieli Fundacji „Niezła Sztuka”, którzy zainaugurowali ekspozycję edukacyjną. Był to czas podsumowań. Goście z fundacji przyznali, że zamierzają dotrzeć do kolejnych szkół w innych miastach. Cieszymy się, że mogliśmy stać się częścią tego projektu. Wierzymy, że obcowanie z pięknem – ze sztuką – kształtuje osobowość człowieka i rozwija w nim kreatywność.

Karolina Woszczyk