ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


WYSTAWA
W
„Lutni”Wystawa w „Lutni”W Bałuckim Ośrodku Kultury „Lutnia” zaprezentowano prace uczniów i absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Na ścianach Galerii „In Blanco” znalazły się realizacje malarskie, szkice i rysunki studyjne. W formie multimedialnej przedstawiono dorobek pracowni – rzeźby, fotografii, multimediów, wyrobów artystycznych, podstaw projektowania i technik graficznych.

Na wystawie zaprezentowano także stroje przygotowane w pracowni projektowania ubioru – „Trzy Manekiny”. Aleksandra Hetich powiedziała: „Autorką pierwszego z nich jest tegoroczna dyplomantka, Martyna Lewandowska, która zaprojektowała płaszcz jeździecki inspirowany strojem dyplomatycznym z XIX wieku. Drugi ubiór przygotowała Natalia Śrubas (kl IIIb LP) – a jest to odpowiedź na ćwiczenie związane z cięciem konstrukcyjnym inspirowanym architekturą. Ostatni strój to propozycja Oliwii Dulat, absolwentki z 2019 roku, pochodzący z jej kolekcji dyplomowej inspirowanej wnętrzami lat 60. XX wieku. Ostatni projekt podkreśla retrospektywny charakter wystawy”.

Jest ona bowiem uroczystym podsumowaniem obchodów 75-lecia Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego. Nad jej przygotowaniem czuwały – p. Halina Chrapowicka-Ołubek i p. Aleksandra Hetich. Obie zadbały o to, by pokazane prace podkreślały „ciągłość historyczną” Łódzkiego Plastyka, który od wielu lat kształci młodzież, a także w pełni eksponowały osiągnięcia wszystkich pracowni artystycznych. Oprawę graficzną przygotowali – p. Magdalena Modrzejewska i p. Jacek Vogel, a prezentację multimedialną uczennice klasy IIIb LP – Natalia Miązek, Natalia Śrubas i Martyna Rachwalik. Pomocą techniczną służył – p. Zbigniew Szymański, a także pracownicy Bałuckiego Ośrodka Kultury „Lutnia”.

W uroczystym otwarciu wystawy, które miało miejsce 1 czerwca br., uczestniczyła społeczność szkolna – Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, a także przedstawiciele BOK „Lutnia” i TV Toya. Katarzyna Paliwoda, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego, powiedziała: „Jestem dumna z uczniów mojej szkoły – „mojej” – bo w ostatnich latach to ona była moim drugim domem. Dzisiaj mogę powiedzieć, że udało się stworzyć w „starych murach” niezwykły klimat dla artystycznego rozwoju. To przesłanie – że Łódzki Plastyk jest przyjaznym miejscem – idzie w świat z każdym kolejnym pokoleniem absolwentów. Staram się zatem, aby pozostawał dobrym i niezapomnianym wspomnieniem w sercach uczniów. I w takie dni jak dziś – w Dzień Dziecka, kiedy moi uczniowie mają szansę zaprezentować się światu, czuję radość i spełnienie mojej misji!”.

Zapraszamy więc do oglądania wystawy. Można ją odwiedzać do końca września 2021 roku (BOK „Lutnia”, ul. Łanowa 14). Warto sprawdzić, co mają do zaoferowania uczniowie i absolwenci Łódzkiego Plastyka.

Karolina Woszczyk