Dzień Edukacji Narodowej

„Zacną rzeczą jest uczyć się,
lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”
~ Mark Twain

14 października (w piątek) obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z jednej strony przypomnieliśmy historyczne wydarzenie – utworzenie pierwszego „ministerstwa edukacji” (KEN powstał w 1773 roku), z drugiej zaś świętowaliśmy przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności szkolnej.
Uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych złożyli w tym celu ślubowanie. Przyrzeczenie składane przez pierwszoklasistów jest symboliczne – wzmacnia poczucie solidarności i pozwala uczniom utożsamić się z Łódzkim Plastykiem.
Klasy IIa, IIb i IIc PLSP przygotowały ponadto zabawy dla młodszych kolegów. Ci musieli odpowiedzieć na kilka pytań związanych ze sztuką, rozpoznać dzieła najwybitniejszych artystów oraz odgadnąć wskazane piosenki. Wszyscy poradzili sobie doskonale z zadaniami, choć zwycięzca mógł być tylko jeden. Została nim klasa Ic PLSP. W ramach nagrody wybierze się ona ze swoim wychowawcą na pizzę.
Dzień Edukacji Narodowej jest wyjątkowy także dla nauczycieli. Tego dnia wręczono im nagrody, które przyznało Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, a także p. Dorota Kłodzińska, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważną rolę odgrywa nauczyciel. Nie zapomniała o pozostałych pracownikach obsługi i administracji, bez których szkoła nie może sprawnie funkcjonować. Pani Dyrektor złożyła również życzenia uczniom, zaznaczając, że 14 października to także ich dzień.
Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej prowadziła Wiktoria Jachowicz (kl. IIc PLSP) – nowa przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Maria Gryndel (kl. IIIa PLSP) – jej zastępca. Gala została wzbogacona o pokaz mody przygotowany przez uczniów klas pierwszych, nad którym czuwała p. Aleksandra Hetich. Wystąpił także zespół wokalny (Natasza Bartłomiejczyk, Eugenia Brzezicka, Oliwia Koper i Weronika Lisiecka z kl. IVa LP), który wykonał dwie piosenki. Muzyczny akcent umilił całą akademię i udowodnił po raz kolejny, że w Łódzkim Plastyku młodzież ma szereg różnych talentów.

Karolina Zaorska