ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Galeria
- plenery

  

PLENER MALARSKI
GLICZARÓW
plener - klasy IIB, rok szkolny 2012/2013
w dniach: 03.06.-07.06.2013 r.

Opiekunowie:
wychowawca - mgr Tomasz Ciechanowski,
mgr sztuki art. plastyk - mgr Paweł Nowakowski.

To wyjątkowe miejsce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Biały Dunajec. Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu i w Polsce. Zlokalizowana jest na równoleżnikowym wzgórzu rozpostartym od Białego Dunajca na zachodzie aż po Bukowinę Tatrzańską na wschodzie

Kiedy dojeżdżaliśmy do miejsca pleneru zafascynował nas niesamowity widok na szeroką panoramę Tatr i okoliczne lasy, gdzie z okien widać Tatry i Gorce, a do Bukowiny Tatrzańskiej jest tylko 3 km.

Zakwaterowani byliśmy w przepastnym budynku zgrabnie wkomponowanym w otoczenie. Część domu „Szarotka” w którym mieszkaliśmy jest stylizowana elementami architektury podhalańskiej, o wysokim standardzie, natomiast jadalnia – zaaranżowana jest na izbę góralską.

To malownicze miejsce jest stworzone do działań plenerowych, sprzyja atmosferze powstawania prac plastycznych, inspirowanych pięknymi okolicami, pasmem lasów, łąk, regli, szczytów górskich i regionalną architekturą. Mimo długiej wielogodzinnej podróży z Łodzi do Gliczarowa Górnego nikt nie był zmęczony i wszyscy byli nastawieni pozytywnie, co do pogody oraz możliwości wykonania prac plenerowych. Wszystko było by dobrze oprócz nieprzewidywalnej - aury, która zmuszała nas do pozostania w domu i malowania z balkonów lub przez okna.

Jednak to nam nie przeszkadzało, mimo wszystko uczniowie malowali i rysowali, starając się, jak najwierniej obserwować wybrane fragmenty pejzażu, który do łatwych nie należy. Była mgła i deszcz, ale czasami wyłaniały się fragmenty gór i innych elementów krajobrazu, o dynamicznym rysunku i zróżnicowanych formach przyrody.

Dla mnie i kolegi istotna była radość tworzenia, która była wśród uczestników pleneru. Najważniejsze, że wszyscy pracowali i starali się zrealizować prace szkicowe, w różnych technikach oraz prace studyjne, trzymając się programu pleneru i jego założeń.

W takim klimacie szybko przeszły wyznaczone dni i słońca w sumie dużo nie ujrzeliśmy. Mimo tego, poziom prac z rysunku czy malarstwa był bardzo dobry, było to widać podczas przeglądów, korekt indywidualnych oraz przeglądu końcowego, stanowiącego podsumowanie pleneru i wystawienie ocen.

Nie jest to tylko moja opinia, ale i innych, którzy podzielając moje zdanie, uważają, że się dużo nauczyli podczas pleneru i są bardzo zadowoleni z tego pobytu. Każdy z uczniów mógł liczyć na wsparcie, pomoc przy zmaganiach w rysunku czy malarstwie próbując zmierzyć się z naturą i jej bogactwem.

Plener w Gliczarowie uważam za wyjątkowy i bardzo udany mimo kiepskich warunków pogodowych, co nie sprzyjało pracy artystycznej i pełnego bycia w środku otaczającej nas przyrody o wyjątkowe urodzie i pięknie oraz magicznym i niepowtarzalnym charakterze.

Paweł Nowakowski

Zapraszamy do odwiedzenia galerii - ... więcej