ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Galeria
- plenery

plener - Burzenin 2011
plener - Sielpia 2012
plener - Kamion 2012
plener - Soczewce 2012   

UCZNIOWIE Z ŁÓDZKIEGO PLASTYKA
WYJEŻDŻAJĄ NA SWÓJ PIERWSZY PLENER MALARSKI
W BURZENINIE NAD WARTĄ

Jeden z najpiękniejszych, najbardziej twórczych plenerów, w mojej dwudziestoletniej pracy nauczycielskiej. Uczestnikami pleneru była młodzież z klasy II Liceum Plastycznego, w sile 32 uczniów, plus wychowawca Robert Szwarc oraz dwóch artystów plastyków: Grażyna Olczyk i Paweł Nowakowski, nauczyciele w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi

Miejscem pleneru była Sportowa Osada w Burzeninie, z imponującymi terenami, boiskami, salami do gier i wspaniałą kuchnią.

Młodym twórcą towarzyszył blask światła, piękna natura i przestrzeń, a wszystko to w tkwiło w ramionach słońca, które towarzyszyło nam przez cały czas pleneru.

Warunki wymarzone do pracy artystycznej, dobre nastroje i chęci do nauki rysowania i malowania, nauki poprawnej obserwacji i rejestracji, rysowanych lub malowanych fragmentów bogatej, inspirującej natury, poznawania tajników świata barw i kolorów, technik rysunkowych i malarskich Wszystko to działo się pod bacznym okiem opiekunów, którzy służyli pomocą i swoim doświadczeniem, podczas każdego dnia pracy.

Program pleneru, jego założenia zawierały wiele trudnych zagadnień plastycznych, nowych pojęć, ich realizacja wymagała rytmicznej pracy, koncentracji, systematyczności i kreatywności. Bowiem każdy z uczniów posiada ogromny potencjał twórczy, jego rozwój, kształtowanie osobowości, jest w rękach pedagoga, który, określa zakres pracy, wspierając go i wzbogacając jego wyobraźnie i wrażliwość.

Dzień po dniu powstawały nowe prace rysunkowe i malarskie, były przeglądy i dyskusje: o kompozycji, układzie przestrzeni, zastosowaniu środków wyrazu plastycznego i innych zagadnieniach plastycznych.

Był też czas na relaks, na ognisko, jak i na dyskotekę.

Paweł Nowakowski

Zapraszamy do odwiedzenia galerii - ... więcej