ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Wykład
Jej Magnificencji
Rektora
Akademii Sztuk Pięknych
im. W. Strzemińskiego
w Łodzi

prof. dr hab.
Jolanty Rudzkiej–Habisiak


art. plastyk
Paweł NowakowskiW dniu 14 marca 2013, w odpowiedzi na zaproszenie Dyrektora Marcina Walickiego i całej szkolnej społeczności, przybyła do naszej szkoły profesor Jolanta Rudzka–Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Poprowadziła ona wykład inaugurujący cykl spotkań młodzieży Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi z pedagogami tejże uczelni.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy III i IV Liceum Plastycznego oraz pedagodzy naszej szkoły.

Tematem wykładu był współczesny design, a tu m in.: dialog między tkaniną a designem, powrót do wzornictwa starych technik rękodzielniczych (np. filcu, papieru, naturalnej skóry)
i wykorzystania ich we wnętrzu.

Techniki rękodzielnicze zostały wykorzystane, ale w innych bardziej nowatorskich kompozycjach wydobywających piękno i struktury zastosowanych materiałów. W swoim wykładzie Pani profesor nawiązała również do własnych realizacji plastycznych, w których wykorzystuje naturalną skórę, a jej prace zdobywają uznanie i nagrody na całym świecie.

Poszukiwanie nowych tworzyw przez artystów projektantów jest koniecznością,
w dzisiejszych czasach, ponieważ plastyk musi pracować zgodnie z trendami mody i sprostać wymaganiom rynku i klientów.

To zaś, co kiedyś było kojarzone z Cepelią i niekoniecznie z dobrym smakiem, nabiera piękna i urody, dzięki nowemu designowi.

Na ten aspekt również zwróciła uwagę, w swoim wykładzie Pani Rektor.

Wykład, trwający godzinę lekcyjną, wzbudził duże zainteresowanie i został ciepło przyjęty przez naszych uczniów, tym bardziej, że dotyczył zagadnień, które wchodzą w zakres specjalności realizowanych w szkole.

Współpraca między ZPSP i ASP zapowiada się bardzo obiecująco.

Otwartość na realizację wspólnych spotkań i wydarzeń artystycznych przynieść może korzyści dla obu szkół – nasi uczniowie zdobędą nowe umiejętności i doświadczenia a Akademia Sztuk Pięknych w przyszłości – nowych, zdolnych studentów.

1 2 3 3 3 3 3 3 3