Premiera „Ballad i romansów”

Strona spektaklu: https://plastyklodz.wixsite.com/spektakl

 

Spektakl w oparciu o dzieło Adama Mickiewicza
w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi – TVP3

 

Premiera spektaklu „Ballady i romanse”

„Zdaje mi się, że widzę… gdzie? Przed oczyma duszy mojej”
~ William Szekspir

 

17 listopada odbyła się prapremiera spektaklu pt. „Ballady i romanse”. Została ona poprzedzona intensywnymi próbami (14, 15 i 16 listopada), w których uczestniczyła także Orkiestra Łódzkie Smyczki pod kierownictwem maestra – p. Ryszarda Jana Osmolińskiego (The Wieniawski String Orchestra). Były to intensywne dni, które mocno zaangażowały społeczność szkolną, nauczycieli oraz uczniów, robiących wszystko, by przedstawienie wypadło jak najlepiej.

Nad próbami czuwali – p. Paweł Nowakowski, autor scenariusza i reżyser „Romantyczności”, p. Justyna Baińska, autorka choreografii wykorzystanej w „Romantyczności” oraz p. Karolina Zaorska, autorka scenariusza i reżyserka „Świtezianki” oraz „Pani Twardowskiej”. Młodzi aktorzy wykrzesali z siebie wiele energii i zapału, starając się wiarygodnie zagrać swoje role. Łączyli gest, mikroekspresję oraz ruch sceniczny z muzyką orkiestry smyczkowej.

Dzięki temu wszystko się udało. Klasy, które obejrzały spektakl 17 listopada, były pod wrażeniem „Ballad i romansów”. Nauczyciele także docenili pracę osób, które włączyły się w realizację projektu. Niektórzy nawet zdecydowali się obejrzeć spektakl po raz drugi – 18 listopada. Właśnie wtedy bowiem odbyła się premiera „Romantyczności”, „Świtezianki” oraz „Pani Twardowskiej”.

Przybyli na nią zaproszeni goście oraz osoby, które wcześniej zaopatrzyły się w odpowiednie wejściówki. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych odwiedziła również łódzka telewizja (TVP), która o „Balladach i romansach” opowiedziała w wiadomościach dnia. Spektakl okazał się sukcesem.

Mamy nadzieję, że „Ballady i romanse” znajdą także zwolenników w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, w której wystąpimy 22 listopada.

 

Karolina Zaorska