Moc pomagania

Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje”

~ Jan Paweł II

 

24 lutego 2022 roku o godzinie 3.45 świat wstrzymał oddech. Właśnie wtedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zaczął się dramat niewinnego narodu, który w obliczu nieusprawiedliwionej agresji musiał zmobilizować wszystkie siły, by się przed nią skutecznie bronić. To także początek wielkiego „exodusu”. Tysiące ludzi opuściło domy, by szukać schronienia w sąsiadujących państwach. Większość Ukraińców znalazła pomoc w Polsce.

Jeśli założymy, że „miarą człowieczeństwa jest wielkość troski o drugiego człowieka”, to Polacy stanęli na wysokości zadania. Zaangażowali się w wiele przedsięwzięć, by wesprzeć ludzi, którzy obecnie tego najbardziej potrzebują. Wciąż zresztą okazują Ukraińcom wsparcie moralne i materialne. Włączają się do działań o charakterze humanitarnym, których wyznacznikiem jest życzliwość, szacunek dla drugiego człowieka i pragnienie oszczędzenia mu kolejnych cierpień.

 

Społeczność „Łódzkiego Plastyka” także nie pozostaje bierna i nieczuła. Z tego powodu w szkole przeprowadzono zbiórkę darów z myślą o Ukrainie. W dniach od 28 lutego do 4 marca zgromadzono produkty pierwszej potrzeby. Nauczyciele, uczniowie i rodzice chętnie przynosili rzeczy, które w poniedziałek – 7 marca – zostały przewiezione do Urzędu Miasta Łodzi. Nad przebiegiem akcji czuwała Natalia Walczyk, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Eugenia Brzezicka, która zorganizowała transport darów do punkty docelowego.

Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi nie powiedział jednak ostatniego słowa. Przed społecznością szkolną stoi wiele wyzwań o charakterze pomocowym. Nikt z nas nie pozostaje obojętny, gdy obok dzieje się ludzka krzywda. To właśnie jest miarą człowieczeństwa, zwłaszcza w obliczu wojny, która dotknęła naszych sąsiadów zza wschodniej granicy.

 

Karolina Zaorska