XV edycja Makusie – Informacje

Szanowna Młodzieży! Szanowne Dzieci!
Szanowni Dorośli!

Tegoroczna edycja festiwalu związana jest z twórczością polskiego malarza i projektanta, Jerzego Nowosielskiego. Przedmiotem twórczych działań będzie projekt monety, której motywem przewodnim mają być metaforyczne formy i kolorystyka, ilustrujące zjawiska takie jak:  koleżeństwo, komitywa, sojusz, umowa, itp.

Prace Jerzego Nowosielskiego są szeroko dostępne, zostały bowiem opublikowane w sieci, jak i w wydawnictwach albumowych. Muzeum Sztuki w Łodzi dysponuje poza tym sporą kolekcją dzieł artysty. Pracownicy działu edukacji są także merytorycznie przygotowani i chętni do prezentacji jego twórczości.

Jako że w kolejnych edycjach festiwalu mamy do czynienia z inspiracją czyjąś twórczością, a w dobie postępującej globalizacji wyzwaniem staje się obrona własności intelektualnej, w warstwie pracy pedagogicznej istotne jest, aby właściwie naświetlać, czym jest inspiracja i gdzie zaczyna się naruszenie granic wspomnianej własności.

Znacząca część festiwalu będzie miała miejsce w kolejnym roku szkolnym. W czerwcu planowane jest wyłonienie ciekawych projektów (mogą być wykonane w programach graficznych), a następnie warsztaty i przejście do modelowania przestrzennego prac. Przewiduje się współpracę z NBP i tym samym ciekawe atrakcje związane z historią pieniądza oraz tematyką powstawania monet. Zapraszam serdecznie do udziału w festiwalu.

 

Termin nadsyłania prac: 30 maja 2023 roku

Regulamin do pobrania (pobierz)

Joanna Kierzkowska-Kłys
koordynatorka konkursu